top of page

Naudas piedziņas iespējas

Naudas parāda piedziņas iespējas Kreditoram, izsmeļot parāda ārpustiesas atgūšanas līdzekļus, nekas cits neatliek kā vērsties tiesā par naudas piedziņu. Taču ne vienmēr efektīvākais tiesību aizsardzības līdzeklis par naudas piedziņu būs prasība vispārējā kārtībā. Šajā rakstā ir apkopotas kreditora tiesības (iespējas) vērsties tiesā par naudas piedziņu - vienkāršotajā tiesvedības procedūrā, saistību piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtībā un Eiropas maksājuma rīkojuma izpildes procedūrā. Vienkāršotās tiesvedības procedūra Vienkāršotajā procedūrā piedziņa tiek ierosina (uzsākta), pamatojoties uz rakstveida pietiekuma pamata prasībās par naudas līdzekļu un uzturlīdzekļu piedziņu, ja maksājuma kopsumma prasības iesniegšanas dienā nepārsniedz 2500 euro apmērā. Uzturlīdzekļu piedziņas kārtība ir attiecināma uz katru bērnu atsevišķi. Prasības pieteikums sastādāms saskaņā ar Latvijas Republikas Ministru kabineta 2018.gada 29.maija Noteikumu Nr.305 “Noteikumi par vienkāršotajā procedūrā izmantojamām veidlapām” prasībām. Noteiktais maksimālais naudas līdzekļu apmērs 2500 euro attiecas tikai uz galveno parādu, tādēļ prasības summas aprēķinā ir jānodala galvenais parāds, līgumsods un nolīgtie vai likumiskie procenti. Prasība ir jāpamato ar rakstveida pierādījumiem. Katrā situācijā atsevišķi ir nosakāms, kādi juridiski nozīmīgi pierādījumi ir iesniedzami, lai pamatotu prasījumu. (PIELIKUMĀ prasības pieteikuma paraugs un tiesu prakse). Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā nozīmē to, ka parādniekam tiek paziņots (atgādināts) par parādu un pienākumu norēķināties labprātīgi. Šādā veidā parādniekam tiek nodrošināta iespēja veikt ātru izpildi, kas samazina tiesāšanās izdevumus. Tiesas loma saistību piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtībā ir uzstāties kā starpniekam, kas veicina saistību labprātīgu izpildi un vienlaikus informēt parādnieku, ka tiks iedarbināts piespiedu mehānisms, ja parādnieks neko nedarīs, lai atspēkotu pret to vērsto prasījumu. Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā ir piemērojama:

  • maksājuma saistībām, kuras pamatotas ar dokumentiem un kurām ir iestājies izpildes termiņš;

  • maksājuma saistībās par tādas atlīdzības samaksu, kas nolīgta līgumā par preces piegādi, preces pirkumu vai pakalpojuma sniegšanu, ja šīs saistības ir pamatotas ar dokumentu un tām nav noteikts izpildes termiņš.

Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtība nav piemērojama:

  • maksājumiem, kas ir saistīti ar neizpildītu pretizpildījumu;

  • ja parādnieka deklarētā dzīvesvieta vai faktiskā dzīvesvieta nav zināma;

  • ja parādnieka deklarētā dzīvesvieta, faktiskā dzīvesvieta, atrašanās vieta vai juridiskā adrese nav Latvijas Republikā;

  • ja pieprasītais līgumsods pārsniedz 10 procentus no galvenā parāda summas;

  • ja pieprasītie procenti pārsniedz galvenā parāda summu;

  • par maksājuma saistībām, ja parāda summa pārsniedz 15 000 euro;

  • par solidārām maksājuma saistībām.

Ja parādnieks saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā noteiktajā termiņā neiesniedz iebildumus, tiesa pieņem lēmumu par pieteikumā norādītās maksājumu saistības piespiedu izpildi un tiesas izdevumu piedziņu. Ja parādnieks uzskata, ka prasījums nav pamatots pēc būtības, viņš triju mēnešu laikā no tiesas lēmuma nosūtīšanas dienas var celt prasību pret kreditoru, lai apstrīdētu prasījumu. Parādnieks, ceļot prasību pret kreditoru, var lūgt apturēt saistības piespiedu izpildīšanu, bet, ja kreditors šādā kārtībā jau saņēmis apmierinājumu, lūgt nodrošināt prasību. Ja parādnieks saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā noteiktajā termiņa sniedz iebildumus pret maksājuma saistības pamatotību vai parāda samaksu, tiesvedību izbeidz. Taču tas nav šķērslis prasības celšanai prasības tiesvedības kārtībā un šajos gadījumos samaksātā valsts nodeva tiek ieskaitīta. Ja parādnieks veic daļēju izpildījumu, kreditors saglabā tiesības jautājumu par parāda neatzīto daļu risināt prasības tiesvedības kārtībā. Eiropas maksājuma rīkojuma izpildes procedūra Eiropas maksājuma rīkojuma izpildes procedūra ir piemērojama civillietās un komerclietās, ja strīdam ir pārrobežu elements, tas ir, vismaz vienai no pusēm Eiropas maksājuma rīkojuma pietiekuma iesniegšanās dienā ir domicils vai pastāvīgā dzīvesvieta dalībvalstī, kas nav prasību saņēmušās tiesas atrašanās dalībvalsts. Tiesas starptautisko jurisdikciju jeb dalībvalsts tiesu, kurai ir piekritība izskatīt prasību par piedziņu, katrā gadījumā ir jāvērtē atsevišķi. Tiesas starptautisko jurisdikciju nosaka saskaņā ar Padomes Regula (EK) Nr.44/2001 (2000.gada 22.decembris) par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi civillietās un komerclietās. Civillietās un komerclietās ir jābūt finanšu prasījumam par noteiktu naudas līdzekļu summu. Kreditoram ir jānorāda konkrēta summa, bet ja tā nosakāma pēc tiesas ieskata, tad šāds prasījums ir ārpus Eiropas maksājuma rīkojuma izpildes procedūras. Strīdu par kreditora pieprasīto parāda summu izskata ar saistībai piemērojamām tiesību normām. Līdzīgi kā Latvijas saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā to izskata tiesa, izsniedzot Eiropas maksājuma rīkojumu - paziņo (atgādina) parādniekam par parādu un pienākumu norēķināties labprātīgi. Eiropas maksājuma rīkojums kļūs izpildāms, ja vien tiesā no parādnieka netiek iesniegts paziņojums ar iebildumiem. Parādniekam ir tiesības iesniegt iebildumus, kurus ir jāiesniedz 30 dienu laikā no Eiropas maksājuma saņemšanas brīža. Nav paredzēts, ka parādnieks varētu daļēji atzīt prasījumu. Līdz ar ko šādā gadījumā iebildumi uzskatāmi par visa Eiropas maksājuma rīkojuma izpildes apstrīdēšanu. Ja no parādnieka tiek iesniegts paziņojums ar iebildumiem, tad tiesvedība turpinās prasības izskatīšanas vispārējā kārtībā, atbilstoši Eiropas maksājuma rīkojuma izdošanas dalībvalstī noteiktai kārtībai, ja vien kreditors nav skaidri lūdzis tādā gadījumā tiesvedību izbeigt.

229 skatījumi0 komentāri

Valdes locekļa atbildība/valdes atbildība

Saskaņā ar Civillikuma 1410.pantu, juridiskas personas taisa tiesiskos darījumus caur saviem likumīgiem pārstāvjiem. Savukārt...

Comentários


bottom of page