top of page

Par tiesiskās aizsardzības procesu un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesu ( TAP/ĀTAP )

Par tiesiskās aizsardzības procesu


Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 3.panta pirmo daļu, tiesiskās aizsardzības process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums, kura mērķis ir atjaunot parādnieka spēju nokārtot savas saistības, ja parādnieks nonācis finansiālās grūtībās vai uzskata, ka tajās nonāks. Citiem vārdiem sakot, tiesiskās aizsardzības process (turpmāk tekstā - TAP) ir tiesiska rakstura pasākumu kopums, kas dod iespēju pārvarēt finansiālās grūtības, turpinot saimniecisko darbību.


Veiksmīgs TAP var glābt saimnieciskās darbībās veicēju no maksātnespējas. TAP procesa efektivitāti ietekmē savlaicīgums un atbilstoša plāna izstrāde.

Lai parādniekam būtu “reāla” iespēja pārvarēt finansiālas grūtības Maksātnespējas likuma 37.pantā ir ietverti piemērojamie tiesību aizsardzības līdzekļi.


Parādnieka ieguvumi no TAP ierosināšanas:

1) spriedumu izpildes lietvedības apturēšana lietās par piespriesto, bet no parādnieka nepiedzīto summu piedziņu un lietās par saistību izpildīšanu tiesas ceļā Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā;

2) aizliegums nodrošinātajam kreditoram prasīt ieķīlātās parādnieka mantas pārdošanu, izņemot šā panta otrajā daļā minēto gadījumu;

3) aizliegums kreditoram iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu;

4) aizliegums veikt parādnieka likvidāciju;

5) līgumsoda pieauguma apturēšana;

6) to procentu pieauguma apturēšana, kuri pārsniedz likumiskos procentus, izņemot gadījumus, kad Eiropas Centrālās bankas noteiktā galveno refinansēšanas operāciju procentu likme pārsniedz likumisko procentu apmēru, jo tad piemērojama Eiropas Centrālās bankas noteiktā galveno refinansēšanas operāciju procentu likme;

7) nokavējuma naudas pieauguma apturēšana;

8) nodokļu prasījumu nokavējuma naudas aprēķināšanas apturēšana.


TAP nav piemērojams jebkuram parādniekam. Maksātnespējas likuma 32.pants nosaka subjektus, kuriem ir tiesības uz TAP. Savukārt, Maksātnespējas likuma 34.pants paredz papildus ierobežojumus TAP lietas ierosināšanai. Līdz ar ko pirms TAP uzsākšanas ir jāpārliecinās, ka parādnieks ir TAP subjekts un vai uz to nav attiecināmi ierobežojumi.


TAP subjekti:

  • juridiskas personas;

  • personālsabiedrības;

  • individuālie komersanti;

  • ārvalstī reģistrētas personas, kas veic pastāvīgu saimniecisko darbību Latvijā;

  • lauksaimniecības produktu ražotāji.


Ierobežojumi TAP uzsākšanai

TAP lietu neierosina, ja:

1) ir uzsākts parādnieka likvidācijas process;

2) ierosināts TAP pēdējo piecu gadu laikā ir izbeigts, jo nav izpildīts TAP plāns;

3) ierosināts TAP pēdējo četru mēnešu laikā ir izbeigts, jo TAP plāns neatbilst likumu prasību vai kreditoru atbalsta trūkuma dēļ.


TAP procesa norise


TAP tiek uzsākts ar dienu, kad Tiesā ierosināta TAP lieta, un noris līdz dienai, kad tiesa pieņem lēmumu par TAP izbeigšanu. TAP lietu ierosina Tiesa, balstoties uz parādnieka pieteikumu. No brīža kad ir ierosināta TAP lieta iestājas augstāk minētās sekas (sk. sadaļu “Parādnieka ieguvumi no TAP ierosināšanas”).


Taču parādniekam ir pienākums arī izstrādāt TAP plānu. TAP plānam ir jāatbilst Maksātnespējas likuma 40.pantam un ir jābūt norādītām skaidrām un reālam darbībām kā parādnieks norēķināsies ar kreditoriem un būtiski uzlabos saimniecisko darbību. TAP plāna izstrādei un saskaņošanai ar Kreditoriem Maksātnespējas likuma 42.panta izpratnē, ir divu mēnešu termiņš. Termiņu atsevišķos gadījumos var pagarināt par vienu papildus mēnesi. Saskaņotu TAP plānu ar kreditoriem, iesniedz Tiesā.


Tālāk Tiesa lemj par TAP īstenošanu vai noraidīšanu. TAP plāna īstenošanas termiņš ir 2 (divi) gadi. Termiņš var tikt pagarināts vēl uz 2 (diviem) gadiem, ja piekrīt Maksātnespējas likuma 42.panta kreditoru vairākums.


TAP procesā beigās Tiesa lemj par TAP izbeigšanu un parādnieka pilnīgu maksātspējas atjaunošanu. Neveiksmīgs TAP process var tikt izbeigts un tikt uzsākts juridiskas personas maksātnespējas process.

Ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process

Parādniekam ir tiesības arī vienlaikus iesniegt pietiekuma par TAP lietas ierosināšanu ar izstrādātu TAP plānu, kuru ir apstiprinājis Maksātnespējas likuma 42.panta kreditoru vairākums un lūgt tiesu pasludināt uzreiz TAP īstenošanu. Šādu tiesiska rakstura pasākumu kopumu sauc par ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process.

113 views0 comments

Kommentare


bottom of page