top of page

Pirmpirkuma un izpirkuma tiesības

Pirmpirkuma tiesības


Civillikuma 2060.pants paredz, ka ar pirmpirkuma tiesību pārdevējs pielīgst sev priekšrocību pirkt lietu, ja pircējs to pārdotu tālāk.


Pirmpirkuma tiesība ir izlietojama tikai pārdošanas gadījumā. Tā tiek raksturota kā saistību tiesība nevis lietu tiesība. Pirmpirkuma tiesību nodibina ar līgumu vai uz likuma pamata.


Ja pirmpirkuma tiesība tiek pielīgta ar līgumu, tad tā ir jānostiprina Zemesgrāmatā.


Uz likuma pamata nodibinātās pirmpirkuma tiesības ir:

  • kopīpašniekiem;

  • ēkas vai zemes īpašniekiem;

  • līdzmantiniekiem;

  • lauksaimniecības zemes nomniekam;

  • pašvaldībām un valstij.


Pārdevējam ir pienākums paziņot pirmpirkuma tiesīgai personai par tiesības izmantošanu. Veids kādā ir jāpaziņo - rakstiski vai mutiski, nav precizēts, izņemot pašvaldībām un valstij - jāpaziņo rakstveidā. Ir jāņem vērā, ka mutisku paziņošanu var būt sarežģīti pierādīt, tādēļ ir ieteicams, paziņot rakstveidā.

Pirmpirkuma tiesīgai personai ir jāizpilda tie paši nosacījumi, ko piedāvā jaunais pircējs, ja nav citādi norunāts. Šīs tiesības izmantošanai likumā ir noteikti termiņi. Ja pirmpirkuma tiesīgais nedod atbildi noliktā laikā, tad viņa pirmpirkuma tiesība izbeidzas. Ņemot vērā, ka pirmpirkuma tiesība ir saistību tiesība nevis lietu tiesība, tad Zemesgrāmatā nevar nostiprināt atzīmi ar atteikšanos no pirmpirkuma tiesībām.


Ja lieta tiek pārdota, nepaziņojot pirmpirkuma tiesīgajiem, tad šī persona var vērsties pret pārdevēju. Pret jauno ieguvēju var vērsties tikai tad, ja šī persona ir rīkojusies ļaunā ticībā vai pirmpirkuma tiesības priekšmets ir nekustamais īpašums un šī tiesība ierakstīta Zemesgrāmatā.


Kopīpašnieks, kad pirmpirkuma tiesību nav bijis iespējams izlietot atsavinātāja vainas dēļ, var realizēt izpirkuma tiesību.


Izpirkuma tiesība


Saskaņā ar Civillikuma 1381.pantu, izpirkuma tiesība ir tiesība iegūt cita atsavinātu nekustamu īpašumu, atstumjot ieguvēju, sakarā ar priekšrocību pret viņu, un iestājoties viņa tiesībās.


Izpirkuma tiesības nodibina ar likumu, līgumu, kā arī ar testamentu. Visi pienākumi, kurus uzņēmies nekustamā īpašuma ieguvējs, jāpārņem tās izpircējam.


Ja nekustamo īpašumu dāvina, atsavina pēc izlīguma, maina, pārdot izsolē piespiedu kārtā, izpirkuma tiesību nevar izlietot.


Izpirkuma tiesība izbeidzas ar noilgumu 1 (viena) gada laikā no tās dienas, kad nekustamais īpašums ir ierakstīts Zemesgrāmatā uz ieguvēja vārda.

651 skatījums0 komentāri

Valdes locekļa atbildība/valdes atbildība

Saskaņā ar Civillikuma 1410.pantu, juridiskas personas taisa tiesiskos darījumus caur saviem likumīgiem pārstāvjiem. Savukārt...

Comments


bottom of page